Yanıklar
20 Şubat 2014, Perşembe 21:36:10 0
Yanıklar

Yanıklar

Isı, elektrik, kimyasal maddeler, radyoaktif ışınlarla meydana gelen doku harabiyetine denir.Sıcak sıvılarla haşlanma : Sık bir yanma şekli olup yanıkların 13’ ünü oluşturur.Üç yaşın altındaki çocuklar genellikle haşlanarak yanarlar.Direkt ...

Isı, elektrik, kimyasal maddeler, radyoaktif ışınlarla meydana gelen doku harabiyetine denir.

Sıcak sıvılarla haşlanma : Sık bir yanma şekli olup yanıkların % 13’ ünü oluşturur.Üç yaşın altındaki çocuklar genellikle haşlanarak yanarlar.

Direkt alev yanığı:Yanıkların en sık oranda görülen şekli olup % 77’ sini kaplar.3 ile 15 yaş arasındakiler elbiselerinin tutuşmasından daha büyük yaştakiler ise endüstri kazaları, patlamalar vs. Sonrası yanma şeklinde olur.

İlkyardım
1.Elbiseleri yanmakta olan kişi kesinlikle koşmamalıdır.Koşmanın meydana getirdiği esinti alevi çoğaltır.Bunun içinde yere yuvarlanarak söndürmeye çalışılmalıdır.Varsa battaniyeye sarılıp yuvarlanır.
2.Yardım edecek birisi varsa ; yanan kimsenin üzerine elbise , palto, battaniye veya halı örtmelidir.
3.Önce baş ve gövde, sonra kol ve bacaklardaki elbiselerin yanması söndürülür.Elle bastırılıp iyice söndürüldükten sonra örtüler yavaşca kaldırılır.
4.Yanmış olan elbiseler çıkarılır.Deriye yapışan yerler etrafından kesilir.
5.Büyük yanıklarda hastanın üzeri varsa steril (mikropsuz), yoksa temiz bir çarşafla örtülür.Mümkünse çevredekiler yüzlerine maske takıp mikrop kapmasını önlemeye çalışırlar.
Acilen hastaneye götürülür.
6.Küçük yanıklarda yanan yeri su dolu kabın içine sokmak, yahut temiz musluk suyu altında tutmak ağrıyı keser.
7.Yanan yerde teşekkül eden içi su dolu kabarcıklar patlatılmaz.Açılmış olan yaraya varsa steril pansuman , yoksa temiz bir bez örtülür.Hastaya ağrı kesici ilaç verilir.
8.Ateş ve ağrıda artma olursa doktora götürülür.

Çocukları yanıklardan korumak için neler yapılmalı:
Küçük çocukların kalorifer, soba, ocak, fırın vs. gibi yerlerden uzak tutulmalı ve bunlara yaklaşıldığında tehlike olacağı bilinci verilmeli.

Çakmak, kibrit gibi yanıcı aletlerin ev içinde çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır.

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır