Bel Soğukluğu
25 Şubat 2014, Salı 10:55:44 0
Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu Nedir?Bel soğukluğu, etkeni Neisseria gonorrhea olan, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tedavi edilmediği zaman bir çok organa zarar verir, kısırlığa yol açabilir. ABD&39;de cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında ...

Bel Soğukluğu Nedir?
Bel soğukluğu, etkeni Neisseria gonorrhea olan, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tedavi edilmediği zaman bir çok organa zarar verir, kısırlığa yol açabilir. ABD'de cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında ikinci sıklıktadır.

Nasıl Bulaşır?
Hastalığın doktordan çekinme, bazen hiç belirti vermemesi ve hastayla birlikte eşi tedavi edilmediği durumlar nedeniyle yayılımı oldukça fazladır. Bel soğukluğu olan bir kişiyle kondomsuz vajinal, anal veya oral cinsel ilişkide bulunan kişiye bu hastalık bulaşabilir. Vajina, penis, anüs ve ağız mukozaları cinsel yolla bulaşan bu hastalığın mikroplarının vücuda girmesi için uygun ortam sağlar.

Hasta bir erkekten cinsel eşine tek ilişki ile % 50, daha fazla ilişki ile % 90 bulaşma riski vardır. Hasta bir kadından cinsel eşine tek ilişki ile % 20, daha fazla ilişki ile % 60-80 bulaşma riski vardır.

Gonoresi olan bir anne çocuğuna doğum sırasında bu baktariyi geçirirse bebekte göz enfeksiyonu görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?
Bel soğukluğu % 50 oranında hiç belirti vermeyebilir.

Hastalığın bulaşma anından itibaren 2-10 günlük bir kuluçka süresi vardır. Erkek hastada kirli sarı irinli penis akıntısı vardır. Ayrıca idrar yaparken ağrı ve acı olur. Tedavi edilmezse erkeğin idrar yollarına ve testislerindeki meni borularına kadar yayılıp(epididimit) kısırlığa neden olabilir.

Kadınlarda rahim ağzı (cervix), idrar yolu ağzı ve vajinada akıntıya neden olur. Akıntının yapısı erkekteki gibidir. Ayrıca idrar yollarında da şikayetler (idrar yaparken ağrı veya acı) olabilir. İleri evrelerde yumurta kanalının tıkanmasına neden olarak(salpenjit) kısırlığa yol açabilir. Adet kanamalarının arasında 'ara kanamalar' görülebilir. Makatta hastalık yaparsa anüs çevresinde kaşıntı, ağrı, makatta kanama ve akıntı gibi belirtiler verir. Boğaza yerleşirse (cinsel organlardan ağza bulaşmış olabilir) daha ciddi hastalıklara ve mikrobun kana karışmasına sebep olabilir. Kana karışırsa kalbi ve beyni etkileyebilir ama daha sıklıkla artrit-dermatit denilen hafif ateş, kırgınlık, gezici tipte çeşitli kaslarda ve eklemlerde ağrı ve püstüler deri lezyonları ile seyreden hastalık tablolarına neden olabilir. Tedavi edilmezse PID(Pelvic Inflammatory Disease)'e yol açabilir.

Bel soğukluğu HIV bulaşma riskini arttırır.

Hamilelikte bel soğukluğu düşüklere, erken doğumlara neden olabilir. Bebeğin gözlerinde iki taraflı akıntıya, hatta körlüğe neden olabilir.

Semptomlar geçse bile hastalık geçmemiş olabilir ve siz hastalığı cinsel eş(ler)inize bulaştırmaya devam edersiniz.

Bel soğukluğu,
Kadınlarda 
Servisit, 
Üretrit, 
PID, 
Acut faranjit, 
Bartholin obsesi; 
Salpenjit
Rectum inflamasyonu

Erkeklerde
Üretrit, 
Prostatit, 
Epididimitis, 
Acut faranjit (eşcinsel erkeklerde); 
Rectum inflamasyonu
Hem erkek hem kadınlarda 
Artrit-Dermatit, 
Endocartit, 
Perihepatit 
gibi yan hastalıklara yol açabilir.

Teşhis
Belsoğukluğunun teşhisi çok kolaydır. Bu belirtiler ile gelen kişilerden alınacak örneklerde mikrobun gösterilmesiyle teşhis konur.

Korunma
Şüpheli cinsel ilişkilerde cinsel temas sırasında mutlaka prezervatif (kondom) kullanınız veya bu tür ilişkilerden kaçınınız. Şüpheli he cinsel ilişkide cinsel organların ağız ile tamasından kaçınınız. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olmayan tek bir cinsel eşle ilişkiyi tercih ediniz.

Tedavi
Diğer diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi belsoğukluğu da günümüzde var olan ilaçlarla kısa sürede ve kolayca tedavi edilebilmektedir. Sizde hastalık belirtileri olduğunu düşünüyorsanız, cinsel eşinizle birlikte bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır