Akupunkturla sancısız doğum
25 Şubat 2014, Salı 11:00:23 0
Akupunkturla sancısız doğum

Akupunkturla sancısız doğum

Akupunkturla sancısız doğumİlaç kullanılamadığı durumlarda kadın hastalıkları ve doğumda akupunktur ile tedavide önemli başarılar elde edildiği bildirildiJinekoloji ve Akupunktur Uzmanı Dr. Şükrü Hamidi, akupunktur yönteminin doğum sancılarının giderilmesi, ilaç kullanılamayan ...

Akupunkturla sancısız doğum


İlaç kullanılamadığı durumlarda kadın hastalıkları ve doğumda akupunktur ile tedavide önemli başarılar elde edildiği bildirildi
Jinekoloji ve Akupunktur Uzmanı Dr. Şükrü Hamidi, akupunktur yönteminin doğum sancılarının giderilmesi, ilaç kullanılamayan gebelikte aşırı bulantı, kusma, ağrı ve alerjik durumların önlenmesinde etkili olduğunu kaydetti. Dr. Şükrü Hamidi, ayrıca bu yöntemi ağrılı, sancılı adet gören kadınlarda ve kısırlığın bazı çeşitlerinde de kullandıklarını ifade etti.
İzmir Alsancak Devlet Hastanesi jinekoloji ve akupunktur uzmanı Dr. Şükrü Hamidi, Türkiye'de kendisi ile birlikte sadece iki uzmanın uyguladığı jinekolojide akupunktur yönteminin ilgi gördüğünü kaydetti. Akupunktur uzmanlarının farklı bir bilim dalı olduğu için kadın hastalıkları ve doğumda akupunkturu kullanmadığını kaydeden Dr. Hamidi, 'Hem jinekolog hem de akupunktur uzmanı olan kişi sayısı az olduğu ve akupunkturcular da bu alana girmekten imtina ettiği için bu yöntem yeterince tanınmıyor' dedi.
 
İLACIN YERİNE AKUPUNKTUR
 Akupunkturun ilaçla tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda kullanıldığına işaret eden Dr. Şükrü Hamidi, jinekoloji ve doğumda akupunktur uygulaması konusunda şu bilgiyi verdi: 'Akupunkturu doğum sırasındaki ağrıların giderilmesi veya en aza indirilmesi, ilaç kullanımının mümkün olmadığı gebelikte aşırı bulantı ve kusmaların önlenmesinde rahatça kullanabiliyoruz. Akupunkturun hiçbir yan etkisi yoktur. Gebeliğin ağrılı durumlarında da yine ağrı kesici ilaç veremediğimiz için bu yöntemi uyguluyoruz. Gebelikte alerjik durumlarda da kullanıyoruz. Bunların yanında ağrılı, sancılı adet gören kadınlarda ve kısırlığın bazı çeşitlerinde kullanabiliyoruz.'
 
HASTALIĞA GÖRE BAŞARI ORANI
 Doğum sancıları başlayınca hamileye akupunktur uygulamasına başladıklarını belirten Dr. Şükrü Hamidi, akupunktur iğnelerinin kulaklara değil, el, ayak ve vücudun çeşitli bölgelerine batırıldığını bildirdi. Akupunkturda başarı oranının kullanılan hastalığa göre değişebildiğini kaydeden Dr. Hamidi, 'Şişmanlıkta yüzde 90, migrende yüzde 70, doğumda yüzde 50-60 oranında sancıyı indirebiliyoruz. Yani doğum sancısı şiddetini 10 üzerinden 4'e kadar indirebiliyoruz. Romatizmalı hastalıklarda yüzde 70-80 oranında başarılı. Kullanıldığı yerlerde etkisi çok iyi' diye konuştu.
 Trakya Üniversitesi Akupunktur Birimi'ni kurduğunu ve bir yıl burada hizmet verdiğini anlatan Dr. Hamidi, İzmir Alsancak Devlet Hastanesi'nde de bu birimi oluşturmak için başvurularını yaptıklarını ancak fiziki şartlar nedeniyle henüz bunu gerçekleştiremediklerini söyledi. Akupunkturun 10 tıp fakültesinde yaygın bir yöntem olarak kullanıldığını kaydeden Dr. Şükrü Hamidi, 'Tedavi olanağı bulunmayan konularda yüzde 70-80 gibi başarı oranına ulaşabilmemiz çok önemli bin neticedir' diye konuştu.
 
AKUPUNKTURLA DİYET
 Dr. Şükrü Hamidi, zayıflama konusunda da akupunkturu uyguladıklarını, bu yöntemle diyet sırasında mide kazınması, açlık hissi, sinirlilik, tansiyon ve şeker düşüklüğüne bağlı halsizlik, baygınlık ve bitkinlik hissinin ortadan kalktığını ifade etti. Hamidi, tüm diyetlerde olduğu gibi akupunkturla birlikte yapılan diyette de zayıflama ve koruma döneminin sonuna kadar uygulamanın bırakılmaması gerektiğini kaydetti. 
 Hamidi, 'Diyeti bıraktım verdiğim kilonun iki katını geri aldım' şeklindeki şikayetlerin sıkça yapıldığını, koruma dönemi atlanarak başarıya ulaşma şansı bulunmadığını bildirdi.

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır