Milyonlarca bebekte ciddi doğum kusuru
25 Şubat 2014, Salı 11:01:03 0
Milyonlarca bebekte ciddi doğum kusuru

Milyonlarca bebekte ciddi doğum kusuru

Milyonlarca bebekte &39;ciddi&39; doğum kusuru  Doğum kusurunda, annenin bebeğin sağlığıyla yeterince ilgilenmemesi de rol oynuyor Dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon bebeğin doğum kusurlarıyla dünyaya geldiği belirtildi.ABD&39;deki March of Dimes yardım örgütünün ...

Milyonlarca bebekte 'ciddi' doğum kusuru
  
Doğum kusurunda, annenin bebeğin sağlığıyla yeterince ilgilenmemesi de rol oynuyor 


Dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon bebeğin doğum kusurlarıyla dünyaya geldiği belirtildi.

ABD'deki March of Dimes yardım örgütünün yayımladığı rapora göre doğumunda kusur görülen bebeklerin birçoğu ölüyor ya da sakat kalıyor.  
 
Araştırmacılar, doğumdan gelen kusurların yüzde 70'inin önlenebilir, tedavi edilebilir ya da düzeltilebilir olduğunu belirtiyor.
 
Yılda 7.9 milyon bebek, kısmen genetik nedenler, gebelik sırasında annenin geçirdiği rahatsızlıklar ve alkol kullanımı gibi faktörler nedeniyle kusurlu doğuyor.
 
Örgütün beş yıl süren araştırmasında, her yıl beş yaş altında 3.3 milyon çocuğun doğum kusuru nedeniyle öldüğü, 3.2 milyonunun da zihinsel veya bedensel engelli kaldığı ortaya çıktı.
 
Sudan'da her bin doğumun 82'si, Fransa'da ise 39.7'sinde doğum kusuru görüldüğü de belirtiliyor.
 
Araştırmacılar, doğum kusurunda, annenin bebeğin sağlığıyla yeterince ilgilenmemesi, yaşı büyük anneler ve akraba evliliği gibi faktörlerin önemli rol oynadığını açıkladı.
 
Araştırmada, Afrika, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Asya'da yaşayanların, Akdeniz anemisi ve Glikoz 6 Fosfat Dehidrogenaz Eksikliği (G6PD) gibi ortak miras olan hastalıklar nedeniyle daha fazla risk altında oldukları, ciddi bir doğum kusuruna sahip bebek dünyaya getirme oranının her anne adayı için yaklaşık yüzde 5 olduğu da belirtildi. 

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır