Sifiliz
25 Şubat 2014, Salı 11:04:32 0
Sifiliz

Sifiliz

Bakteri cinsel yolla bulaşarak giriş bölgesinin yakınındaki lenf düğümlerine ulaşır ve ardından kan yoluyla vücuda yayılır. Hastalığın belirtileri genellikle etkenle karşılaştıktan 1-13 hafta sonra başlar; ortalama süre 3-4 haftadır. Sifiliz, ...

Bakteri cinsel yolla bulaşarak giriş bölgesinin yakınındaki lenf düğümlerine ulaşır ve ardından kan yoluyla vücuda yayılır. Hastalığın belirtileri genellikle etkenle karşılaştıktan 1-13 hafta sonra başlar; ortalama süre 3-4 haftadır. Sifiliz, başlıca üç evreden oluşur. Sifiliz ciddi bir enfeksiyondur ve tedavi edilmezse birkaç yıl içinde ilerler ve ciddi rahatsızlıklara hatta ölüme sebep olabilir. Günümüzde tanı genellikle üçüncü ve son aşamaya gelmeden konulmakta ve tedavi edilmektedir. Üçüncü aşamaya kadar gelen vakalarda ise tedavi neredeyse olanaksızdır. 

Bulaşma yolları

Cinsel ilişki (vajinal, anal, oral). Deriden doğrudan temasla. Kan transfüzyonu. Gebelik sırasında bebeğe 

Tanı

Hastalığın tanısı, kan örneğinin incelenmesi ile konulur. Bu testler, ülkemizdeki birçok sağlık kuruluşunda yapılmaktadır. 

Tedavi

Genellikle sifilizin tüm evreleri için en iyi antibiyotik olan penisilin, enjeksiyon yoluyla verilir. Penisiline alerjisi olan kişilere 2-4 hafta boyunca ağızdan alınan bazı antibiyotiklerle tedavi yapılabilir.

İzlem ve korunma

Tedavi verilen hastalar, daha sonra 3-6 ay aralarla kontrole çağırılır ve kan testleri tekrarlanır. 
İyileşen hastalarda testler negatifleşmelidir. Ancak bu negatifleşme uzun bir zaman dilimi içinde gerçekleşir; bazen birkaç yılı bulabilir. Birinci ya da ikinci evre sifiliz olan kişilerin, bulaştırıcı olmaları nedeniyle, kendilerinin ve cinsel eşlerinin tedavisi tamamlanana dek cinsel temastan kaçınmaları gerekir. Birinci evredeki hastaların son 3 ayda içinde ilişkiye girdikleri eşleri, ikinci evredeki hastaların ise son bir yıl içinde ilişkiye girdikleri eşleri tehlike altındadır. Bu kişiler de kan örneği alınarak incelenmeli ve sonuç pozitif ise tedavi edilmelidir. Tedaviden sonra birinci, ikinci ve latent evre sifiliz tam anlamıyla şifaya kavuşur. Üçüncü evre beyin ya da kalp sifilizindeki hasar genellikle geri dönüşlü değildir. Uygun ilaçlar ile tam tedavi edilen bir kişi, koruyucu bağışıklığın gelişmemesi nedeniyle yeniden sifiliz geçirebilir

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır