Hamilelikte emniyet kemeri şart
25 Şubat 2014, Salı 11:47:41 0
Hamilelikte emniyet kemeri şart

Hamilelikte emniyet kemeri şart

Bulantı ve kusma şikayetleri, hamileler uçakta rahatsız edilebiliyor  Hamilelerin yolculuk sırasında emniyet kemeri takması ve kemeri karnın altından geçirmesi öneriliyor.Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi&39;nde görev yapan Doç.Dr. Necip Kepkep, hamilelere, çıktıkları uzun ...

Bulantı ve kusma şikayetleri, hamileler uçakta rahatsız edilebiliyor 
 
Hamilelerin yolculuk sırasında emniyet kemeri takması ve kemeri karnın altından geçirmesi öneriliyor.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Doç.Dr. Necip Kepkep, hamilelere, çıktıkları uzun yolculuklarda hem kendileri hem de bebekleri için gerekli tedbirleri almalarını tavsiye etti.
 
Kepkep, bazı basit yanlışlıkların anne ve bebeğin sağlığı için tehdit oluşturabildiğine de dikkat çekti:
 
''Hamileler, yolculukları sırasında mutlaka emniyet kemeri takmalıve kemer karnın altından geçirilmeli. Herhangi bir kaza ya da ani bir hareket halinde karnın üzerinde olan emniyet kemeri baskı yaparak bebeğe zarar verebilir. 
 
Hamileler bu nedenle emniyet kemeri bulunan araçlara binmeli ve kemeri uygun şekilde bağlamalı.'' 
 
Sık sık mola
 
Uzun yolculuklarda belirli süreyi oturarak geçirmenin hamileleri rahatsız edebileceğini belirten Kepkep, ''bu nedenle eğer hamile arabayla yolculuk yapıyorsa sık sık mola verilmeli ve hamile kadın bu molalarda kısa yürüyüşler yapmalı'' dedi. 
 
Kepkep, otobüsle yolculuğu zorunluysa özellikle yaz aylarında rahat kıyafet, ayakkabılar tercih edilmesi ve ayakları gevşetecek çeşitli egzersiz hareketleri yapılması gerektiğini belirtti.
   
Hamilelerin tıbben sakıncası yoksa hamileliğinin belirli dönemine kadar uçakla seyahat edebileceğini belirten Kepkep, özellikle ilk ve son ayların uçakla seyahat için uygun olmayabileceğini söyledi: 
    
''İlk aylarda bulantı ve kusma şikayetleri nedeniyle hamileler uçakla yolculuk yaparken rahatsız olabilir. Son aylarda ise her an doğum sancılarının başlayabileceği göz önünde bulundurulmalı. 
    
Yedinci ayını doldurmuş hamileler uçakla yolculuk yapmadan önce doktorundan 'uçakla seyahatinde sakınca yoktur' ibareli rapor almalı.''

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır