Vaginismus
25 Şubat 2014, Salı 11:50:43 0
Vaginismus

Vaginismus

Cinsel birleşme sırasında kadının kaslarının kasılarak cinsel birleşme olanağına kendini kapatması durumudur. Kadın doğum uzmanları ve psikatristlerce oldukça sık karşılaşılan bir sorudur. Vaginismusun nedenleri arasında çocukluktan kalma korkular, suçluluk, ayıp ...

Cinsel birleşme sırasında kadının kaslarının kasılarak cinsel birleşme olanağına kendini kapatması durumudur. Kadın doğum uzmanları ve psikatristlerce oldukça sık karşılaşılan bir sorudur. Vaginismusun nedenleri arasında çocukluktan kalma korkular, suçluluk, ayıp ve günah kavramları sayılabilir.    
    
    
Bu kasılmalar kadının tamamen kontrolü dışında oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını sıkıca kapatır.
 
Vaginismuslu kadınların çoğu hiçbir zaman ilişkiye girememiştir. Bununla birlikte bazı kadınlarda da daha önce cinsel ilişki başarılmışken sonradan olan bir ilişkiye girememe durumu söz konusu olabilir.
 
Ülkemizde oldukça sık rastlanan bu hastalığın genellikle psikolojik olduğu ifade edilmektedir. Vaginismuslu hastaların bilinçaltında cinsellikle ilgili bir korku olduğu bilinmektedir.

Bu korkunun nedenleri:
• Yetişme çağındaki kızların cinsellik konusunda yanlış bilgilendirilmesi,
• Cinsel taciz veya tecavüz,
• Hamile kalma korkusu,
• İlk ilişkiye girme korkusu ve ilk ilişkinin ağrılı olması,
• Cinselliğin kadınlar için zarar verici olduğu düşüncesi,
• Kızlık zarının yırtılması sırasında korkunç bir ağrı duyulacağının sanılması,
• Vajinal enfeksiyonlar olabilir.
 
Vaginismus ta önemli olan kadının cinsellikle ilgili yargı ve tutumları ile esine olan duygusal yakinliğidir. Cinselliği acı verecek bir şey olarak algılayan veya esine yeterince ilgi duymayan bir kadın ilişki sırasında kendini kasacaktır. Bu nedenle ilişkide bulunan taraflar cinsellikle ilgili yargı ve korkularında birbirlerine çekinmeden açıklamalı cinsellikle ilgili konulabilmelidirler. Her ne kadar eslerin kendi geçmişlerinden getirdikleri bir takim kalıp yargıları olsa da bunlar beraberce konuşularak değiştirilmesi gerekler değiştirilmelidir. İlişkiler yasayan süreçlerdir. Cinsellikte yaşandıkça zenginleşir duygular paylaşıldıkça haz alma yoğunlaşır. Sorunu esinizle beraber çözemiyorsanız bir uzmana beraberce başvurmaktan çekinmeyiniz. Unutmayın ki bu alanda yaşanan sorunlar evliliğin diğer alanlarına yansıyacaktır.
 
Vaginismus vakalarıyla sık karşılaşmamak için cinsel eğitim gerekmektedir. Anne ve babalar çocuklarını cinsellik konusunda doğru bir şekilde bilgilendirmeli, okullarda da çocuklara cinsellikle ilgili eğitimler verilmelidir. Bu yaklaşımlar, Vaginismusun da içinde bulunduğu cinsellik ile ilgili sağlık sorunlarının gerilemesine katkıda bulunabilir.

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır