Kürtaj Nedir
25 Şubat 2014, Salı 14:29:59 0
Kürtaj Nedir

Kürtaj Nedir

Her ne kadar gebelik ve anne olmak çoğu hanımlar için istenen ve özlenen bir doğa olayı olsa da, gerekli sosyal ve ekonomik şartların uygun olmadığı durumlarda, ve plansız bir gebelik, ...

Her ne kadar gebelik ve anne olmak çoğu hanımlar için istenen ve özlenen bir doğa olayı olsa da, gerekli sosyal ve ekonomik şartların uygun olmadığı durumlarda, ve plansız bir gebelik, her iki eş içinde çok sıkıntı yaratan bir durumdur.

Ancak ne yazık ki ülkemizde kürtaj bir aile planlaması yöntemi olarak da uygulanmakta ve aile planlaması için modern yöntemler kullanılmayıp, istenmeyen gebelik oluşunca sonlandırılması yoluna gidilmektedir.

Çok sık uygulanmasının getirdiği yanlış imaj halkımızda kürtajın çok basit ve sorunsuz bir operasyon olduğunu düşündürmektedir, oysaki aşağıdaki tablo incelendiğinde durumun daha ciddi olduğu kolayca anlaşılabilir.  Deneyimli ellerde ve  uygun yöntemler kullanıldığında, aşağıda bahsi geçen sorunların karşılaşılma riski, istenmeyen bir gebeliğin kadında oluşturabileceği sorunların ortaya çıkma riskine göre belirgin derecede azdır. 

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması durumunda, müdahale öncesinde, sırasında ve sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyunuz.

Adetleri düzenli olan hanımlar için bir gebelikten şüphelenmek nispeten kolaydır ancak belirgin bir adet düzensizliği olan ve özellikle de adetleri genelde geciken hanımların güvenilir bir yöntemle korunmadıkları zamanlarda hamilelik riskini her zaman hatırda tutmaları çok önemlidir.

Gebelik yaşının hesaplanması en son adet kanamanızın başladığı ilk günden yapılır, bu sebeple  örneğin 28 günde bir adet gören bir hanımın adetinin 7 gün gecikmesi aslında 5 haftalık diye ifade ettiğimiz bir gebeliğe işaret edebilir.

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır