Çocuk ölümlerinde ishal faktörü
25 Şubat 2014, Salı 15:00:54 0
Çocuk ölümlerinde ishal faktörü

Çocuk ölümlerinde ishal faktörü

Agizdan Sivi Tedavisi Haftasi nedeniyle açiklama yapan Özkan, havalarin isinmasiyla birlikte artan ishal olaylarina dikkat çekti.Bebek ve çocuklarin bakim ve beslenmesinde kisisel ve ev hijyeninin çok önemli oldugunu, 6&39;nci aydan ...

Agizdan Sivi Tedavisi Haftasi nedeniyle açiklama yapan Özkan, havalarin isinmasiyla birlikte artan ishal olaylarina dikkat çekti.

Bebek ve çocuklarin bakim ve beslenmesinde kisisel ve ev hijyeninin çok önemli oldugunu, 6'nci aydan sonra anne sütüne ek olarak gida alan bebekler için kullanilan araç gereçlerin temiz tutulmasi gerektigini belirten Özkan, 1986'dan beri yürütülen Ishalli Hastaliklarin Önlenmesi Programi kapsaminda ishale bagli ölümlerin çocuk ölümleri içerisinde ikinci siradan yedinci siraya kadar gerilemis oldugunu söyledi.

Fethiye Saglik Grup Baskani Dr. Muhittin Özkan, 'Ancak bu yeterli bir gelisme olarak kabul edilmemeli, çagdas saglik düzeyini yakalamaya çalisan ülkemizde ishale bagli ölümler veya komplikasyonlar çok daha düsük seviyelere çekilmelidir. Çocuklarda ölümlere yol açan ishalli hastaliklarin önlenmesine yönelik, Dünya Saglik Örgütü modülleri ile standart vaka yönetimi uygulanmakta, yönetim ve denetim becerileri gelistirme egitimleri yapilmakta, ayrica illere ishal vakalarinda ücretsiz kullanilmak üzere ORS (tuz-seker çözeltisi) temin edilmektedir. Ishal, özellikle bebek ve çocuklarda vücuttan önemli ölçüde su, tuz ve mineral kaybina yol açar. Ishalin baslica nedeni bakteri, virüs ve parazit tarafindan olusturulan enfeksiyonlardir. Beslenme hatalari, dogustan metabolizma hastaliklari, antibiyotik kullanimi gibi sebepler de ishale neden olmaktadir. Yeni dogan ve süt çocuklarinda ishal daha kolay olusur ve daha agir seyir izler. Bebek ve çocuklarin bakim ve beslenmesinde kisisel ve ev hijyeninin çok önemli oldugu dile getirilerek, 6'nci aydan sonra anne sütüne ek olarak gida alan bebekler için kullanilan araç gereçlerin temiz tutulmasi, el temizligine özen gösterilmesi ve bebeklerin besinlerini hazirlarken kaynatilip sogutulmus içme suyu kullanilmasi gerekir' dedi.

ISHALIN TEDAVI YÖNTEMLERI
Dr. Muhittin Özkan, ishalin tedavi yöntemlerini ise söyle siraladi:
'Bebeklerinizi mutlaka sik sik emzirin. Saglik Ocaklari ve AÇSAP Merkezinden ücretsiz alacaginiz ORS paketlerini hazirlayarak içirin. Doktora danismadan bebeginize ishal kesici ilaç vermeyin. Çocuklara bol su verin, onlari kesinlikle aç birakmayin. Pirinç, patates, ekmek, yogurt, yagsiz et, muz, elma, havuç suyunu tercih edin. Çay, kola türü çok seker içeren içeceklerden kaçinin. Bebeklerin sik sik olarak sulu diskilamasi ve tekrarlayan kusma, diskilarinda kan olmasi, istahlarinda azalma, ateslerinde yükselme ve gözlerinde çökme durumlarinda vakit kaybetmeden doktora basvurun.'

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır