Bebekte Doğru Ve Dengeli Beslenme
25 Şubat 2014, Salı 15:01:34 0
Bebekte Doğru Ve Dengeli Beslenme

Bebekte Doğru Ve Dengeli Beslenme

Bebekte Doğru Ve Dengeli Beslenme Bu dönemde beyin gelisiminin yüzde 80&39;i tamamlanirken, ilk bir yilda vücut yüzeyi 2 kat, vücut agirligi da 3 kat artar.Bebeginizin ilk bir yilinda yanlis ve yetersiz ...

Bebekte Doğru Ve Dengeli Beslenme 
Bu dönemde beyin gelisiminin yüzde 80'i tamamlanirken, ilk bir yilda vücut yüzeyi 2 kat, vücut agirligi da 3 kat artar.

Bebeginizin ilk bir yilinda yanlis ve yetersiz beslenmesi, ileriye dönük, telafisi mümkün olmayan büyüme ve gelisme bozukluklarina neden olabilir.

DOYMUS OLMASI YETMEZ

Beslenme; bebeginizin doymus olmasi veya sadece muz, sadece et yemesi ya da sadece süt içmesi anlamina gelmez. Dogru beslenme, ayni ögünde tüm ana besin maddelerinin, dogru oranda verildigi beslenme seklidir.

Erken dönemde,yani ilk 4-6 ayda anne sütü bebeginizin besinsel ihtiyacini karsilarken, 6. aydan itibaren, büyüyen bebeginizin ihtiyaçlari dogrultusunda doktorun da önerisiyle ek besin takviyesine geçilebilir. Çocuk doktorlarinin ortak görüsü, anne sütünün yeterli olmadigi durumlarda ek gidalara,yani karma beslenme programina baslanilmasi gerektigidir.

EK BESINLERE GEÇERKEN ACELE ETMEYIN

6. aydan itibaren,bebeginizin anne sütü disindaki besinlere geçme zamani gelmistir. Daha önce, büyümesi ve gelismesi için yeterli olan anne sütü, artik bebeginiz için tek basina yeterli olmuyor. Bebeginizin büyüme ve gelismesinin ayni hizla devam etmesi için artan protein, enerji, demir,vitamin veya mineral gereksinimleri karsilanmalidir. Bu nedenle de bebeginizin ek gidalara baslamasi ve yeni tatlara alismasi gereklidir.

Ek besinlere geçerken acele etmenin veya geç kalmanin bebeginiz için birtakim sakincalar içerecegini unutmayin. 4. aydan erken baslanmasi sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bebeginizin farkli tatlara geçisi zaman alacaktir. Yeni gidalara geçiste ek besinlere baslarken acele etmemeniz gerekir. Besinleri düsük miktarlarda ve tek tek vermelisiniz.

AZAR AZAR ARTIRIN

Yeni, bir besine baslamak istediginizde ilk gün sadece bir küçük kasik verin. 1-2 gün baska bir yeni ürün vermeyin. Böylece o besine karsi verdigi tepkiyi gözlemlemis olacak, bebeginizde alerjiye neden olup almadigini ve onun minik bedeninin yeni besini kabul edip etmedigini anlayacaksiniz. Eger vücut o besini kabul ettiyse miktarini her gün azar azar artirabilirsiniz. Bir hafta sonra ikinci besine geçersiniz. Eger alerjik bir durum görürseniz, o besini en az 3 hafta vermeyin.

Bebeginizi kendi aliskanliklarimiz olan tuz ve sekerle 1 yasina kadar tanistirmayin. Siz baharatli gidalari sevseniz bile bunlarin bebeginiz için zararli oldugunu unutmayin. Besinlerin çok pisirilmesi vitamin degerini azaltir. Seçtiginiz gidalardaki lif ve kepek miktarina da dikkat edin. Bagirsak sagligi açisindan lifli ve kepekli gidalari tercih edin. Ancak fazla lifin mineral emilimini olumsuz etkileyecegini unutmayin.

Ayrica bebeginizi zorla yedirmenin dogru bir davranis olmadigini da unutmayin. Bebek ne kadar yemek istedigini kendi belirleyebilir.  

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır