Çocuğunuza Değer Verin
25 Şubat 2014, Salı 15:03:11 0
Çocuğunuza Değer Verin

Çocuğunuza Değer Verin

Gelecek yılları inşa etmek!Belki de bu yıllar öyle sorunsuz yıllardır ki ebeveynler çoğunlukla tavsiye almazlar. Elbette çocuklar altı yaşından on iki yaşına kadar ebeveynlerini mutlu etmek için isteklidirler ve hayranı ...

Gelecek yılları inşa etmek!

Belki de bu yıllar öyle sorunsuz yıllardır ki ebeveynler çoğunlukla tavsiye almazlar. Elbette çocuklar altı yaşından on iki yaşına kadar ebeveynlerini mutlu etmek için isteklidirler ve hayranı oldukları kimselerin davranışlarını taklit ederler. Ayrıca çoğu aileleriyle zaman geçirmeyi çok severler.

Ergenliğin zor günleri gelmeden onunla ilişkilerinizi sağlamlaştırırken çocuğunuzun kendisine olan saygısını oluşturması için çalışmalısınız. Bu yıllar süresince, çocuğunuzun çok fazla baskı altında olmadığından ve yaptıklarının takdir edildiğinden ve de içinde sevgi taşıdığından emin olmanız gerekir,
 
Çocuğunuz ergenliğe doğru aileden uzaklaşıp arkadaşlarına yaklaşmadan önce inançlarınızı ve değerlerinizi öğretmek için bu yıllar çok önemlidir.
Bu yılları birlikte geçirin. Özellikle doğa ile ilgili sorularını yanıtlayın. Alkol, uyuşturucu ve seks ile ilgili temel gerçekleri her şey çok geç olmadan anlatın.
Bu yaşlar çocuğunuzun hala size yakın olmak istediği yıllardır. Değerini bilin.
 
İyi ilişkiler için ipuçları
Olumlu yaklaşımlarınızı ve onu dinlemeyi sürdürün. Yoksa ileriki yıllarda bu çok zor olabilir.
Mümkün olduğunca bağımsızlığına izin verin, bu bazı riskleri taşısa bile. Çocuklar hatalar yaparak bir takım şeyleri keşfetmelidirler.
Onları övün. Çocuklar okulda arkadaşlarından yeterince eleştiri alırlar. Kendilerine güvenmelerini ve saygı duymalarını sağlayabilirsiniz.
Çocuğunuzun bilincinin gelişmesine yardımcı olun. Davranışların nedenlerini ve neden önemli olduklarını açıklayın. Onlardan çok fazla şey beklemeyin. Ebeveynler genellikle çocuklarının yetişkinler gibi davranmalarını beklerler. Fakat yanılgıya düşerler. Çocuklarınıza bunu yapmaktan kaçının.
Olumlu olun, olumsuz değil. Çocuğunuzun hatalarını bulmaktan ve onu azarlamaktan kaçının. Örneğin “yüzünü düzgün yıkamadın, kıyafetin düzgün görünmüyor ya da onu dökeceğini biliyordum” gibi azarlayıcı sözler kullanmayın.
Çocuklarınızın çocukluğunu yaşamasına izin verin. Onların acemi olmaya ve yaşayarak öğrenmeye hakları var. Ebeveynler genellikle çocuklarından çok şey umarlar. Ve bu, çocuğun baskı altına girmesine neden olur. Ebeveynler çoğunlukla bunu yaparlar, çünkü çocuklarının mükemmel olmalarını isterler. Fakat fazla baskı çocukların ölçülüyormuş hissine kapılmalarına neden olur.
Onlara örnekler vererek öğretin. Çocuklarınız sizin yaptıklarınızı taklit etmeye eğilimlidirler. Çocuklara istediklerinizi yaptırmanızın yolu nasıl yapacaklarını “göstermek”tir, yapmalarını emretmek değil…

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır