Migren Belirtileri Nelerdir?
15 Nisan 2014, Salı 21:32:37 0
Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren Belirtileri Nelerdir?

Milyonlarca insanın şikayeti olan migren, kişiyi günlük aktivitelerini yapamayacak kadar etkileyen ve ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Her şiddetli baş ağrısı migren olmayabilir ve baş ağrısı ...

Milyonlarca insanın şikayeti olan migren, kişiyi günlük aktivitelerini yapamayacak kadar etkileyen ve ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Her şiddetli baş ağrısı migren olmayabilir ve baş ağrısı migrenin tek belirtisi değildir. Depresyondan belirli gıdalara aş ermeye, hiperkativiteden boyun ağrısına kadar pek çok farklı belirti migrene işaret ediyor olabilir. Migren çoğunlukla çocukluk, ergenlik ve yetişkinliğin ilk yıllarında ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde migren atakları 72 saate kadar sürebilmektedir.
Hangi Belirtiler Migrene İşaret Eder?
Migren belirtileri; ön belirtiler (haberci belirtiler), aura ve atak sırasında görülen belirtiler olarak 3′e ayrılmaktadır.
Ön Belirtiler: Migren atağından 1-2 gün öncesinde kabızlık, depresyon, aş erme, hiperaktivite, sinirlilik hali, boyun ağrıları ve kontrol edilemeyen esneme gibi öncü belirtiler görülebilir. Bu belirtiler bazı kişilerde belirgin bir şekilde görülürken, bazıları migrenin bu aşamasını net belirtiler olmadan geçebilir.
Aura: Aura, migren öncesi “atmosfer” olarak tanımlanabilir. Hem migren öncesinde, hem de migren sonrasında ortaya çıkabilen aura, ışığa ve sese/gürültüye duyarlılığın artması, flaş şeklinde ışık patlamaları, hareket ve konuşma kabiliyetinde bazı değişimler görülebilir. Aura aşamasının diğer belirtileri, kol ve bacaklarda sanki iğne batırılıyormuş gibi ağrılar ve görüş kaybıdır. Görüş kaybı görüntünün bir kısmının bulanıklaşması, görüntü üzerinde noktalar şeklinde bulanık noktalar, görüntünün zig-zag şeklinde deformasyonu olarak meydana gelebilir. Aura her migren hastasında görülmez ve migren “auralı ve aurasız” olarak 2′ye ayrılmaktadır. Bazı migren hastalarında sadece aura aşaması görülür ve aurayı takip eden baş ağrısı yaşanmaz.
Atak: Migren atağı sırasında başın tek (ağrılar daha çok başın tek tarafında görülür) ya da her iki tarafında ağrılar meydana gelir. Ağrı genellikle zonklama şeklindedir. Atak sırasında ışığa, sese ve bazen kokuya karşı hassasiyet gelişebilir. Bu dönemde mide bulantısı ve kusma sık görülür. Görüş bulanıklaşarak, baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilir. Eğer migren tedavisi görmüyorsanız bu ataklar 3 gün kadar sürebilir.
Normal Baş Ağrısı ve Migren Nasıl Ayırt Edilir?
Pek çok farklı nedenle başımız ağrıyabilir ancak migren sadece baş ağrısı demek değildir. Normal baş ağrısıyla migrenin en önemli farklı baş ağrısına ek olarak görülen ışık ve sese karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı ve kusmadır. Ayrıca migren atakları öncesinde kişi kendini depresif hisseder ve kolay tepki verir. Amerikan Nöroloji Akademisi’nin yayınladığı bir çalışma hafif ve orta dereceli depresyonun, zaman zaman görülen migren ataklarının kronik migrene dönüşmesinde önemli rol oynadığı belirtilmektedir.
Migren Nedenleri Nelerdir?
Migrene neden olan çevresel ve sağlık koşulları ile ilgili olarak kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte beyinde meydana gelen kimyasal değişimlerin migren ataklarını tetiklediği düşünülmektedir. Özellikle beyin damarlarının büzülmesine ve daha sonra açılmasında kullanılan “serotonin” adlı kimyasalın seviyesinin düşük olmasının migrene yol açabileceğinin altı çiziliyor. Ancak serotonin seviyesinin neden bazı kişilerde daha düşük olduğunun henüz net bir cevabı yok.
Bazı uzmanlar ise migreni hormon seviyelerinde meydana gelen değişimlere bağlıyor. Bu fikrin çıkış noktası ise bazı kadınların migren ataklarını daha çok adet dönemine yakın günlerde yaşadığını söylemesi. Hatta bu tip migren “adet dönemi migreni” olarak tanımlanıyor ve migren atağı çoğunlukla adetten 2 gün önce ve adet gününü takip eden ilk gün görülüyor. Her 7 kadından 1′inin bu migren ataklarını yaşadığı belirtiliyor.
Diğer Migren Tetikleyicileri
Beslenme değişiklikleri, stres, duygusal ve fiziksel değişimler migreni tetikleyebilir. Ayrıca bazı çevresel faktörlerin ve ilaçların migren riskini arttırdığı bilinmektedir. Genel migren tetikleyicini şu şekilde sıralayabiliriz.
Duygusal Tetikleyiciler
Stres
Kaygı
Gerginlik
Şok
Depresyon
Heyecanlanma
Fiziksel Tetikleyiciler
Yorgunluk
Uykusuzluk/kalitesiz uyku
Artan çalışma saatleri
Yanlış duruş
Boyun ve omuz ağrıları
Uzun süren seyahatler
Düşük kan şekeri
Beslenme Tetikleyicileri
Az kalorili beslenme
Susuz kalma
Ertelenen öğünler ve düzensiz yemek
Alkol
Bazı gıdalar (kırmızı şarap, eski peynir çeşitleri, isli peynir, tavuk ciğeri gibi tyramine içeren gıdalar)
Fermente gıdalar
Fıstık ezmesi
Turşular
Kafeinli içecekler
Çikolata, turunçgiller ve peynir gibi bazı gıdalar
Çevresel Tetikleyiciler
Parlak ışıklar
Yanıp sönen TV veya bilgisayar ekranı
Gürültülü bir ortam
Çok soğuk hava veya havadaki nem dengesinin değişmesi
Güçlü kokular
Hava kirliliği
Diğer Migren Tetikleyicileri
Oruç, öğün atlama
Alkol
Sigara içmek veya sigara dumanına maruz kalmak
Doğum kontrol hapları
Hormon tedavisi
Yüksek tansiyon
Alerjiler
Menopoz dönemi
Ne Zaman Doktora Gidilmeli?
Migren belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktora gitmeden önce bu atakların hangi sıklıkta olduğunu, ağrıların ne kadar sürdüğünü, migren atağı öncesinde herhangi bir belirti görülüp görülmediğini bir kenara not almak doktor muayenesi sırasında size vakit kazandıracaktır.
Migren teşhisi için kullanılan spesifik bir yöntem yoktur. Fiziksel muayene sonrası göz testi, refleks ve koordinasyon testleri ve duyularda hassasiyet testi yapılabilir. Doktorunuz aşağıdaki soruların cevaplarına göre teşhisini koyabilir.
Bağ ağrısı başın bir tarafında mı yaşanıyor?
Ağrı zonklama şeklinde mi?
Yaşanan ağrılar günlük hayatınızı etkiliyor mu?
Baş ağrısı sırasında mide bulantısı ve kusma görülüyor mu?
Ağrılar fiziksel aktivite veya hareket etme sırasında şiddetleniyor mu?
Işığa ve/veya sese hassasiyet görülüyor mu?
Uzmanlar aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmesini öneriyor.
Beklenmedik ve bıçak gibi bir baş ağrısı görüldüğünde.
Bağ ağrısıyla birlikte ateş, boyun ağrısı, zihin karışıklığı, nöbet, çift görme, konuşma zorluğu, güçsüzlük görüldüğünde.
Baş bölgesinde meydana gelen bir travma sonrasında baş ağrısı görüldüğünde.
Öksürme, ani hareket sonrası ağrılar şiddetlendiğinde.
50 yaşın üzerindeki kişilerde yeni, migren benzeri baş ağrıları görüldüğünde.
Migren Tedavisi
Migreni tamamen ortadan kaldıracak kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır ancak migrenin neden olduğu ağrılar ve diğer belirtiler ilaç tedavisi ile hafifletilebilmektedir. İlaç tedavisinde akut durumu çözecek ağrı kesiciler, günlük olarak alınan koruyucu ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca migren atakları sırasında mide bulantısını azaltmaya yönelik ilaçlar doktorunuz tarafından önerilebilir.
Migren ilaçların hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktor kontrolü olmadan tüketilmemesi önemlidir.
Evde Neler Yapılabilir?
Migren belirtileri olabildiğince kontrol altında tutmak ve atakların sıklığını azaltmak için bazı tekniklerden yararlanabilirsiniz.
Kaslarınızı Rahatlatın: Boyun ve omuzlar başta olmak üzere tüm kaslarınızı gevşetmenizi sağlayan esneme hareketleri yapabilirsiniz.
Uykunuzu Alın: Yeterince uyuyun ancak fazla uyumamaya özen gösterin. Uykunuzu düzene koymanın en bazit yolu aynı saatte yatağa girip her sabah aynı saatte uyanmaktır. Uyuduğunuz ortamın çok sıcak olmamasına ve karanlık olmasına dikkat edin.
Dinlenin: Ataklar sırasında karanlıkta oturmak, TV veya bilgisayar ekranına bakmamak, sessiz bir ortamda bulunmak atağın süresi ve şiddetini azaltabilir.
Migren Günlüğü Tutun: Migren ataklarını nelerin tetiklediğini belirlemek için bir migren günlüğü tutabilir ve bu tetikleyicilerden uzak durarak atakların sıklığını azaltabilirsiniz.
Diğer Önlemler: Migrenle birlikte görülen mide bulantısını hafifletmek için bulantıya iyi geldiği bilinen zencefil çayı içebilirsiniz. Şakak ve alın bölgesine parmak uçlarınızla masaj yaparak nane yağı sürmek ağrıları bir miktar azaltmanıza yardımcı olacaktır. Migren ağrısı için bir diğer geleneksel yöntem ise, çok sıkı olmamak kaydıyla başın çevresine bir havlu sarmaktır. Bazı uzmanlar, migren ataklarının azaltılması için magnezyum, omega 3 ve B2 vitamini (riboflavin) bakımından zengin bir beslenme programı öneriyorlar.

Yorumlar (0 yorum)
Bu tıp makalesine henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun
Yorum Ekleyin

Copyright ©2016 - www.tchastane.net - Tüm Hakları Saklıdır